Костянтин Єлішевич

Коли почнеться відлига

Поки Захід робить Києву «останні китайські попередження»

Поки Захід робить Києву «останні китайські попередження», що в разі засудження Юлії Тимошенко Асоціація з Євросоюзом Україні «не світить», смажений півень несподівано клюнув владу з іншого боку.

20 вересня 2011 р. під Верховною Радою відбулася акція протесту ветеранів-«афганців», незадоволених скасуванням соціальних пільг. Мітингувальники почали штурм парламенту — їх з великими труднощами зупинив «Беркут», уже традиційно застосувавши сльозогінний газ. Влада вирішила діяти методом батога і пряника — пообіцяла поки що не ухвалювати скандальний закон, але одразу вжила заходів, аби події вівторка не повторилися. Обмеження на проведення масових заходів, високий паркан, охорона — тож депутати спокійно відмовилися встановити доплату до пенсій дітям війни і обмежити пенсії прокурорів та суддів, що порушують права громадян. «Регіонали» швидко забули, як поспіхом знімали депутатські значки, аби уникнути дружнього спілкування із виборцями.

Ключові висновки:

Банкова реагує тільки на силу, причому достатньо кількох тисяч, аби змусити її піти на поступки. Це по-перше.

По-друге, режим не залишив людям альтернативи, знищуючи опозицію, громадський сектор, свободу слова і чесні вибори.

По-третє, для успішного авторитаризму потрібна хоча б пасивна підтримка населення — інакше репресії викликають не страх, а ще більший спротив.

По-четверте, українці здатні діяти, не чекаючи наказу політиків — як і жителі Північної Африки. Свою позицію можна висловити і в індивідуальному порядку — це довела 17-річна студентка Києво-Могилянської академії Дарина Степаненко, яка вдарила букетом по обличчю міністра освіти Дмитра Табачника.

Проте у влади є свої козирі — мітинги відносно малочисельні, до того ж спрямовані проти виконавців, а не авторів одіозних рішень. І головне — групи невдоволених борються лише за власні інтереси, тож їх легко втихомирювати поодинці. Тому Президент може дозволити собі розповідати про демократію на Генеральній асамблеї ООН і розсипатися у дифірамбах із нагоди дня народження найбагатшого олігарха України.

На Сумщину Янукович знову не приїхав — уже вдруге протягом одного місяця. Тож, переживання очільника обласного центру, що служба безпеки не пустить гаранта на наші дороги через відсутність ґрат, виявилися марними. Натомість Геннадій Мінаєв жорстко розкритикував запропонований урядом Миколи Азарова проект бюджету, назвавши його своїм улюбленим словом на «п». Мер наголосив — новий кошторис ставить Суми на грань виживання.

Стривожили мера і міліцейські навчання, на яких спецпідрозділи тренувалися розганяти людей, обурених забудовою спортивного майданчика. Міський голова заявив, що готовий захищати сквер, запевнивши: «Мені до «Грифону» не звикати». Побої, арешти, обшуки, погрози, заборони, рейдерські атаки на бізнес, вибіркове правосуддя, постріли через футболку з написом, «терористичні» страшилки — наслідуючи приклад Кремля, влада навіть скасувала перехід на зимовий час.

Україна стала ближчою до Росії і віддалилася від Європи — зима обіцяє бути холодною і темною.

Коли почнеться відлига — залежить тільки від нас.

Published on 26 September 2011