Степан Лесів

Експедиція в Глибокий потік

18 листопада 1950 року вдосвіта в нерівному запеклому бою, який тривав півтори години, загинув Крайовий провідник ОУН «Захід-Карпати» Степан Слободян-«Єфрем» та семеро його побратимів.

18 листопада 1950 року вдосвіта в нерівному запеклому бою, який тривав півтори години, загинув Крайовий провідник ОУН «Захід-Карпати» Степан Слободян-«Єфрем» та семеро його побратимів. Підпільники робили спробу вирватись з оточення, але всі загинули. Під час прориву дружина С. Слободяна - Марія-«Марта» з родини Німих вбила лейтенанта НКВД. Ще один солдат-облавник був поранений в бою.

Тіла загиблих підпільників на підводах звезли до села Бережниця, а звідти вантажною машиною до міста Калуш. Наступного дня довезли на подвір’я тюрми (тепер музична школа№1 у місті Калуш) сильно обгорілий труп ще одного підпільника. З бункера було вилучено велику кількість організаційних документів, які не встигли згоріти.

У 1991 році жителі села Бережниця встановили залізний хрест і бетонний надгробок поряд із місцем, де загинули підпільники. На таблиці, яку встановили на хресті у 1996 році, були викарбувані імена чотирьох підпільників, інші вважались невідомими.

Протягом останніх двох років адміністрацією Історико-меморіального музею Степана Бандери проведено ряд заходів по впорядкуванню місця загибелі крайового провідника ОУН «Захід-Карпати» Степана Слободяна–«Єфрема» та його побратимів. Поряд із ремонтно-відновлювальними роботами на місці останнього бою, проводилась дослідницька і пошукова робота в архівах СБУ міста Києва та Івано-Франківська. На сьогоднішній день накопичено велику кількість матеріалів, які дозволили нам перейти до подальших практичних кроків, першим з яких було викарбування досліджених прізвищ полеглих підпільників на нержавіючій таблиці, яка буде встановлена на символічному хресті. Роботу здійснено за кошти працівників музею. Наступним кроком стала дослідницька експедиція на околицю Чорного лісу у верхів’я Глибокого потоку, яка відбулась 6 вересня цього року. Організована вона адміністрацією Історико-меморіального музею Степана Бандери за активного сприяння Староугринівського осередку історико-просвітницького товариства «Меморіал», осередку міжнародної федерації бойового Гопака в Івано-Франківській області (п. Віктор Павлів), представництва Історичного клубу «Холодний Яр» на Івано-Франківщині (п. Станіслава Власова).

Під час експедиції було промарковано та розчищено дорогу, яка веде до символічного хреста у Глибокому потоці. Прибувши на місце, учасники експедиції помолились за упокій загиблих підпільників. Надалі ретельно обстежили місце, де була криївка, а також прилеглу територію. Виявлено велику кількість стріляних гільз вогнепальної зброї, які були випущені в тому бою в далекому 1950-му році. Всі знайдені матеріали передано до музею.

Одночасно із пошуковими роботами працівники музею розпочали відновлення повстанського схрону. Після зняття верхнього шару ґрунту були виявлені обгорілі залишки дерев’яних конструкцій бункера. Надалі планується завершити земляні роботи і здійснити облаштування бункера деревом, щоб відтворити його у первісному вигляді.

Published on 8 September 2011