Сергій Багряний

Молодь треба не лише розважати, а й виховувати

Не секрет, що в останні роки для молоді в Україні лишається все менше і менше перспектив.

Не секрет, що в останні роки для молоді в Україні лишається все менше і менше перспектив. Молодь фактично стає найбільш вразливою соціальною верствою населення. Все частіше можна почути від молодих українців бажання поїхати шукати кращої долі за кордон. Цілісної ж державної політики, яка хоча б частково сприяла реалізації потреб молоді – чи то соціальних, чи то культурно-духовних, – зараз як такої немає.

На жаль, вже не один рік поспіль державні інституції, які займаються співпрацею з громадськими організаціями, не можуть в повній мірі підтримати ті молодіжні програми, які ставлять за мету не лише розважати, а й виховувати молодь, що допомагають у неї (молоді) розвивати морально-вольові якості, виховувати почуття патріотизму, соціальної відповідальності. Раніше, ще за радянських часів, чи не головну роль у вихованні молодих людей відігравали піонерські табори. Зараз же ті заклади, які колись приймали піонерів, часто густо самі є розсадниками розпусти.

Очевидно, держава не може чи не хоче щось якісно в цьому напрямку міняти. Однак є альтернатива – громадські проекти, які хоча б на якомусь рівні мали б підтримуватись державними інституціями. Однак такі інституції якщо і підтримують якісь проекти, то в основному ті ж розваги, фестивалі, різного роду КВНи (ги-ги, га-га, як у нас в країні все добре, тільки сміятися залишається!) або, в кращому випадку, спортивні турніри.

Натомість масові виховні заходи на зразок тих самих таборів громадські організації переважно змушені робити самотужки, без підтримки держави.

Але попри це виховні програми для молоді в Україні громадськість і так реалізовує досить ефективно. Переважна більшість таких програм впроваджується під час молодіжних таборів. Мова, звичайно ж, не про пансіонати для піонерів, а про вишкільні табори, на яких поєднано спортивний чи туристичний вишколи з культурним дозвіллям.

Таких таборів останнім часом існує чимало. Є, наприклад, дитячі табори на зразок «Січі». По роботі з дітьми найбільшу славу собі здобула Спілка Української Молоді, у якої є багатоступенева система таборування для дітей та молоді різних вікових категорій.

Відомі по всій Україні й табори скаутів (Пласт, СПОК). Щоправда, на табори Пласту потрапляють здебільшого ті молоді люди, що є членами цієї організації.

Ряд молодіжних організацій, наприклад, ФРІ, Молодий Народний Рух, теж проводять подібні заходи, на які їздить переважно членство цих «молодіжок» та представники дружніх структур.

Натомість для всіх бажаючих є табори Молодіжного Націоналістичного Конгресу. Найбільш масовим наразі є «Відвага», що носить ім’я людини, яка чи не найбільше зробила в Україні для таборування молоді – Івана Гавдиди. «Відвага» є правонаступницею легендарної «Лисоні», що проводилася на Тернопільщині з 1998 по 2007 рік.

Попри зміну назви та дислокації («Відвага» проводиться в Сумській області на кордоні з Російською Федерацією), табір увібрав у себе всі традиції «Лисоні» включно з її насиченою програмою. Особливістю цього табору є те, що він поєднує практичні заняття з туризму, навичок виживання в екстремальних умовах із спортивними змаганнями (регбі, футбол і т.д.) та теоретичним вишколом. В перервах між змаганнями чи практикою, молодь має змогу слухати лекції з розвитку громадського руху в Україні, теорію організації ненасильницьких акцій громадянського спротиву та історії національно-визвольних змагань українського народу.

Лекторами виступають відомі в Україні люди, починаючи від журналістів провідних українських ЗМІ і закінчуючи кандидатами та докторами наук та держслужбовцями високого рангу (народні депутати, керівники та працівники апаратів різних державних адміністрацій).

До речі, тим, хто любить знайомитися з новими людьми та співати пісні коло вогню під гітару, на таборі теж буде цікаво. Бо кожен вечір біля ватри організатори табору спільно з його учасниками впроваджують культурну програму.

Для тих, хто вагається з вибором між пляжем та насиченим відпочинком, «по секрету» скажемо, що «Відвага» цього року відбудеться… Поїхати на табір може кожен!

Так що для тих, хто не просто хоче відпочити, а ще й навчитися важливих речей, що завжди стануть у пригоді по життю, альтернатива існує. Головне - знати, якого змісту відпочинку Ви прагнете.

Published on 15 July 2011