Сергій Бутенко

Митрополит Агафангел боїться втрати домінантності РПЦ в Україні

Факти, які наводяться у публікації, що розміщена на "Українській правді" під назвою "Одеський митрополит: Львів - це Чечня" від 7 червня 2011 року, вражають своєю цинічністю та нахабством.

Факти, які наводяться у публікації, що розміщена на "Українській правді" під назвою "Одеський митрополит: Львів - це Чечня" від 7 червня 2011 року, вражають своєю цинічністю та нахабством. Про свою зустріч з Одеським митрополитом УПЦ МП Агафангелом розповів головний редактор "Эхо Москвы" Олексій Венедиктов.

Основні тези, висловлені митрополитом у розмові з російським журналістом, вкотре підтверджують, що УПЦ МП використовується як інструмент впливу сусідньої держави на українське суспільство.

Митрополит Агафангел, будучи лідером проросійського крила в УПЦ МП, повністю відкидає ідею української автокефальної церкви. За словами митрополита, навіть якщо автокефалію українській церкві надасть Собор РПЦ, він не визнає її. Цими висловлюваннями він вкотре доводить, що риторика про "канонічність", "благодатність", "монаший послух" – не більше ніж засоби для задоволення імперських амбіцій російського православ'я. А популяризована патріархом Кирилом ідея "Русского мира" – не більше, ніж відчайдушне намагання зберегти панування Москви над Україною, хоча б в духовній сфері.

Більше того, крім духовної сфери, РПЦ відкрито намагається впливати на українську політику. Член Синоду РПЦ митрополит Агафангел очолив список Партії регіонів до Одеської обласної ради і став депутатом, настоятель Києво-Печерської Лаври Павло (Лебедь) є депутатом Київської міської ради від Партії регіонів. Своїх симпатій до Партії регіонів не приховують і багато інших ієрархів УПЦ МП, що було особливо помітно під час виборчих кампаній. Більше того, митрополит Агафангел роздає благословення лише тим, хто голосував за Партію регіонів і погрожує прокляттям тим, хто голосував за проукраїнських кандидатів.

Хамство деяких представників УПЦ МП давно вже перейшло всі рубікони. Натхненні наближеністю до влади, відчуттям вседозволеності та заручившись підтримкою чиновників, вони не гребують підлими методами, аби дискредитувати та знищити неугодні конфесії. Своєю непримиренною позицією до УПЦ КП та УГКЦ вирізняється і вірний учень митрополита Агафангела єпископ Сумський і Охтирський УПЦ МП Євлогій. Замість бдіння про душі віруючих з Спасо-Преображенського кафедрального собору в м. Суми лунають проповіді про "неканонічність" УПЦ КП та розповсюджуються облудні листівки. Можна було б припустити, що єпископ Євлогій дійсно глибоко занепокоєний тим, що частина українських православних, як він вважає, "неканонічні". Але вони "неканонічні" тому, що їх не визнає патріарх Кирил. Тобто всі свої агітаційні зусилля слід би було спрямувати на утвердження в Україні Помісної Православної Церкви та визнання її незалежності з боку РПЦ.

Та, швидше за все, устами таких церковних діячів як митрополит Одеський Агафангел, єпископ Сумський і Охтирський Євлогій говорить простий страх за поступову втрату церковної домінантності УПЦ МП (читай РПЦ) в Україні. Люди починають розбиратися, до якої Церкви вони ідуть. Допомогли це усвідомити й часті візити Патріарха РПЦ Кирила, який своїми заполітизованими проповідями про "Русский мир" багатьом відкрив очі, що Українська Православна Церква (УПЦ МП) - це невід’ємна частина РПЦ. Ігнорування Московським патріархом предстоятеля УПЦ МП митрополита Володимира (Сабодана) теж спровокувало хвилю нерозуміння з боку віруючих.

Безперечно, і таку риторику, і такі дії розсудить Бог і люди. А сьогодні крок за кроком Україна наближається до Єдиної Помісної Церкви, в якій не буде місця тим, хто не боячись Бога, грає на релігійних почуттях українського народу.

Published on 8 June 2011