Христина Парубій

Українська музика, бути чи не бути?

Знову влада хоче будь-якими методами нехтувати правами українців. Депутати від Партії Регіонів представляють Верховній Раді нові закони, що не приносять користі українському суспільству та нашій державі.

Знову влада хоче будь-якими методами нехтувати правами українців. Депутати від Партії Регіонів представляють Верховній Раді нові закони, що не приносять користі українському суспільству та нашій державі.

Ще в серпні минулого року Олена Бондаренко, яка представляє інтереси партії президента, внесла законопроект, що передбачає зняття квот на музику українського виробництва в ефірі радіо та телебачення. Тут виникає запитання, чому ж жінці із Донецька спала на думку така ідея? В мене склалося враження, що їдучи в машині вулицями свого рідного міста, в неї на радіо грає лише українська музика, яка їй настільки остогидла, що від неї потрібно позбутися. Але дивлячись на ситуацію, яка склалася сьогодні на радіо та телебаченні, важко сказати, що в цій сфері вирує українська мова. Насправді справа набирає інших обертів. Все частіше український виробник замінюється російською попсою. Лише деякі радіостанції, переважно західноукраїнські, не зраджують інтересам України і крутять музику нашої країни. Ті, хто вважають, що не можливо заповнити ефір українською мовою, дуже помиляються, тоді ж як, наприклад, радіо «Львівська хвиля», що є досить популярним у Львові, звучить двадцять чотири години на добу і саме на цій радіостанції можна почути класні українські треки.

Відповідно до діючого закону «Про телебачення й радіомовлення», у загальному обсязі мовлення телерадіоорганізації не менш як 50% має становити аудіовізуальний національний продукт або музичні твори українських авторів та виконавців; у радіопрограмах українські музичні твори також мають становити не менш як 50% загального тижневого обсягу мовлення.

Пропозиція, яку висунула депутатка від Партії Регіонів викликала схвальні відгуки від парламентаріїв. Доказом цього є незаперечний факт, що у першому читанні свій голос за нього віддали 240 депутатів із мінімально необхідних 226. У цьому законопроекті Олена Бондаренко пропонує скасувати норми, пов’язані із квотою музичних творів українського виробництва в телерадіоефірі, аргументуючи це тим, що вони порушують Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, відповідно до якої для європейських творів телерадіоорганізація має передбачати більшу частину часу трансляції.

Відповідно до пояснювальної записки, оскільки українські музичні твори належать до категорії європейських творів, то для них не мають встановлюватись окремі квоти.

Згідно такого законопроекту українському шоу бізнесу прийде кінець. Це прямий указ українським виконавцям співати російською, щоб продовжувати свою кар’єру або ж закінчувати бути зіркою. На жаль, в нашій культурі частіше можна спостерігати мовні перетворення, аніж боротьбу за національну пісню.

З кожним роком все більше виконавців із України, які співали рідною мовою, переходять на російську. Парадокс полягає в тому, що саме український слухач виводить їх на співочу арену, забезпечує популярністю, відвідує концерти та чомусь українцям завжди мало грошей та уваги. Користуючись нагодою російські продюсери заманюють артистів у свої лави і навіюють їм свої погляди, які не є в інтересах України.

Ще з часів радянського союзу нищилась українська музика. Прикладом цього є Володимир Івасюк, який мав надзвичайний талант, писав прекрасні пісні, що користуються популярністю до цих пір, був вбитий за те, що не боявся співати українську пісню і популяризувати її в тогочасному суспільстві. Ще одна знакова постать – Ігор Білозір. Значна частина української музики дев’яностих років жила саме завдяки цій геніальній людині. Я думаю, що не було б ансамблю «Ватра» та Оксани Білозір, якби не творчість Ігоря Білозіра.

Шкода, що зараз немає таких людей як Володимир Івасюк чи Ігор Білозір, які б підіймали українську пісню та гордо несли її у світ. Немає тих, які б боролися з неї та підтримували її. Ми виходимо на вулиці захищати рідне лише тоді, коли є загроза його знищенню, а далі нічого не змінюється. Зробіть експеримент і пройдіться по списку аудіозаписів на своєму комп’ютері чи телефоні. Напевно знайдеться небагато людей, в яких техніка буде заповнена повністю українською музикою або ж її число буде переважати зарубіжну, і в тому числі російську естраду.

Published on 7 April 2011