Юлій Хвещук

Замість „проросійських” політиків Кремль буде підтримувати Московський патріархат

Наприкінці минулого тижня у Державній Думі Росії відбувся круглий стіл „Про російський і російськомовний рух України”.

Наприкінці минулого тижня у Державній Думі Росії відбувся круглий стіл „Про російський і російськомовний рух України”. Представники „української” делегації, поміж іншим, заявили, що оптимальним вирішенням всіх проблем стало би створення в Україні нової політичної партії, і... попросили грошей.

Голова „Російської громади Криму” Сергій Цеков: „Я впевнений, що протягом п'яти років в Україні буде створена єдина організація російських співвітчизників і впливова єдина проросійська партія – істинна, справжня, а не та, яка просто використовує проросійські гасла в період передвиборних кампаній. При цьому ми розраховуємо на вашу допомогу, на підтримку Росії”. Він уточнив, що мова йде про фінансування створення партії, здатної пройти до Верховної Ради України.

Заступник голови ради ВГО „Правозахисний громадський рух „Російськомовна Україна” Руслан Бортник (очолює рух регіонал Вадим Колесніченко): „Російський рух може вижити в Україні лише завдяки великій російській партії, яку повинні підтримувати 3-5% населення, й вона повинна пройти до парламенту. Ця партія має отримати достатнє фінансування, яке отримати в Україні, від українських бізнесменів, практично неможливо”.

Перший заступник голови Верховної Ради Криму Костянтин Бахарєв: „Російський рух в Україні повинен у союзі з партією влади відстоювати права російськомовного населення, а також боротися зі спробами фальсифікації української історії. Російський рух повинен бути свого роду „загороджувальним загоном” для самої Партії регіонів, окресливши позиції, відступ за які неможливий за жодних обставин”.

Представники російського МЗС стосовно фінансування партії скромно промовчали. Проте зазначили, що витрати з бюджету на підтримку закордонних росіян щорічно збільшуються: у 2008 році – 23 млн. рублів, в 2009 – 24 млн., в 2010 році – понад 36 млн. Кремль навряд чи візьметься фінансувати таку партію. В Україні вже існують десятки розрізнених проросійських організацій, партій і рухів, які (на щастя для українців) не поспішають об’єднуватися. Причина – у невідповідності декларованих цілей реальним намірам їхніх лідерів. Експлуатуючи проросійські гасла, вони чудово навчилися заробляти непогані гроші, у тому числі – і з кишені московських, офіційних та неофіційних спонсорів. Кремль це бачить і знає. Із політичних міркувань припинити вливати кошти в „російськомовну спільноту” – не може. Але й роздавати їх пройдисвітам надмірного бажання не має. Зрештою, відверте фінансування такої політичної партії неминуче спричинить міжнародний скандал, оскільки стало би відвертим втручанням у внутрішні справи України.

Натомість російське МЗС затвердило Програму роботи зі „співвітчизниками” за кордоном на 2012-2014 роки. Одним із її напрямів в Україні стане посилення консульських служб. Поряд із існуючими генеральними консульствами у Харкові, Одесі, Львові, Сімферополі та почесним консульством у Чернігові незабаром постануть нові представництва Росії в Донецьку, Ужгороді і ще одне – в Криму. Зміни плануються і в кадровому складі дипломатичних служб. Перші з них уже відбулися. 22 березня перший заступник міністра закордонних справ України Р. Демченко вручив екзекватуру новопризначеному Генеральному консулу Російської Федерації у Львові Олегу Юрійовичу Астахову. Наступного дня він прибув на місце служби.

Астахов замінить скандально відомого Євгенія Гузєєва, до речі, уродженця Донеччини, який обіймав посаду консула з 2005 року. Гузєєв викликав до себе вороже ставлення не тільки у Львові, а й у Києві тим, що регулярно провокував політичні скандали. Півроку тому його звинуватили в посяганні на територіальну цілісність України через тісні зв'язки із русинськими сепаратистами та їхню фінансову підтримку за рахунок російського бюджету (навіть команда Януковича дотримується концепції визнання русинів тільки як окремої етнічної групи). У грудні, коли скандал вщух, Гузєєв зробив нові сенсаційні заяви; „Тут (у Західній Україні) була Русь – Галицька Русь, Червона Русь. Люди говорили по-російськи, тому що вони були русини. Проект „Україна” створили австрійці. Для вас, щоб відірвати вас від Росії, від Русі. Розділили нас”. Після цього вже навіть представники „регіональної” влади заговорили про потребу оголосити Гузєєва персоною нон грата і вислати його з країни. Гузєєв пояснив, що не прагнув будь-кого образити або порушити закон, а тільки робив свій внесок у реалізацію офіційної московської політики: „Зараз у нас є концепція, яку проводить Патріарх Кірілл, яку проводить наше керівництво. Ми говоримо про єдиний загальноросійський простір, маючи на увазі російський світ”.

Коли консул почав роз'яснювати зміст заяв прем'єр-міністра Путіна, зокрема, з приводу ролі України у перемозі над фашизмом, не зміг не відреагувати навіть український МЗС, нагадавши, що „У функції дипломатичних представників іноземних держав не входять питання пропаганди”. Згодом в одному з інтерв'ю дипломат заявив, що йому погрожують, а приблизно місяць тому повідомив, що незабаром вирушить до Росії.

Гузєєв діяв у рамках офіційної політики Кремля, але діяв дещо неадекватно. Змінивши його, Москва, демонструючи готовність „по-дружньому” врегульовувати конфліктні ситуації з теперішньою „регіональною” владою, має за мету посилити позиції саме у Західній Україні, розширювати „сфери впливу”, зокрема, московського православ’я.

Про особу нового консула поки що нічого невідомо, мабуть, ситуація проясниться після офіційного представлення. Але вже в перший день перебування у Львові Астахов відвідав Львівське єпархіальне управління УПЦ Московського патріархату у супроводі свого попередника Гузєєва. Відповідальний за зв’язки єпархії з Генеральним консульством Росії та російськими громадськими організаціями Львівщини протоієрей Миколай Баранов зустрів „високих” гостей, розповів історію храму та провів екскурсію.

Далі у єпархіальному управлінні дипломатів прийняв вікарій Львівської єпархії єпископ Дрогобицький Філарет, звернувшись до новопризначеного „зверхника” зі словами: „Кожна добра справа повинна починатися з молитви. І я радий, що, розпочинаючи свою дипломатичну місію на західних теренах України, Ви, шановний Олеже Юрійовичу, перш за все, відвідали православну церкву, поклонилися святиням, що тут знаходяться, та помолилися за успіх нелегкої дипломатичної місії, котра на Вас покладена”. Місія, справді, нелегка.

Також Філарет відзначив „важливу роль” консульства у житті Західної України, подякувавши Гузєєву за „пророблене”: „За час своєї дипломатичної місії Ви, шановний Євгенію Федоровичу, завжди з виключною увагою і турботою ставилися до Православної Церкви та багато потрудилися для вирішення прохань духовенства і вірян, що були в межах компетенції Генерального консульства. Від імені Правлячого архієрея Львівської єпархії, духовенства, чернецтва та мирян і від себе особисто сердечно дякую Вам за це”.

Ось так. Москва, розчарувавшись у „офіційних проросійських” силах в Україні (політиках – „грантоїдах”), поглиблює теплу і тісну співпрацю у проштовхуванні інтересів Росії з Московським патріархатом – звичним і надійним партнером чекістського Кремля.

Published on 28 March 2011